ANADOLU ÜNİVERSİTESİNDE HAYDAR ALİYEV MERKEZİ

“Haydar Aliyev Bilgi Araştırma Merkezi Açılış Töreni” başta olmak üzere Azerbaycan ile olan etkinlikler çerçevesinde Anadolu Üniversitesine Azerbaycan’dan gelen heyet, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesinde eğitim gören Azeri öğrencilerle 6 Mayıs Pazartesi günü Kırmızı Salon’da buluştu. Heyet, öğrencilerin sorunlarını dinledi ve sorularını yanıtladı.
Nesibova, Türkiye’de eğitim gören Azeri öğrenciler arasında sosyal ve kültürel kaynaşmayı arttırmak amacıyla bir dernek kurulacağını da ifade etti. Heyete teşekkürlerini sunan Nesibova, öğrencilere ithafen: “Kendinizi rekabet koşullarına hazırlayın, her anlamda iyi yetiştirin. Biz her zaman sizin yanınızdayız.” dedi.

Azerbaycan milletvekili ve Azerbaycan Medikal Üniversitesi Rektörü Prof. Amiraslanov Ahliman Tapdig Oglu: “Azerbaycan’ı başka bir ülkede temsil etmek büyük bir meziyet ve faaliyettir. Azerbaycan’ın geleceği siz gençlere bağlı.” diye konuştu. Değişim programlarıyla amaçlananın, Azerbaycan’ın geleceğine etki edecek insanları yetiştirmek olduğunu ifade eden Tapdig Oglu: “Türkiye’nin pek çok üniversitesinde öğrencilerimiz var ve bu bizim için çok değerli. Bu üniversitelerde öğrencilerimizin başarı yakalaması da bizi gururlandırıyor. Bizim ülkemiz, sizin her birinizi bekliyor. Döndüğünüzde de başarılı olacağınızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Damet Bağırov, katılımcı Azeri öğrencilere yönelik şunları söyledi: “Azerbaycan Hükümeti sizi önemsiyor. Önemli olan burada attığınız ve attığımız adımlar. Sizin attığınız her adım da Azerbaycan’ın geleceği için atılmış oluyor. Arzumuz, ülkeye döndüğünüzde güzel şeyler yapmanız.”
Prof. Dr. Hikram Abdullayev, başka bir ülkede öğrenci olmanın zorluklarını anladığını söyledi ve sözlerinin devamında: “Biz de gençken pek çok kaygı yaşadık. Sizlerin de kaygılarını anlıyorum. Şu anda çok ciddi bir rekabet ortamı var. Sadece diploma yetmiyor. Kendinizi iyi yetiştirmeli ve rekabete kendinizi şimdiden hazırlamalısınız.” dedi.
Azerbaycan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AZEDER) Başkanı Reşat Abdullayev, derneği öğrencilerin sosyal aktivitelere katılmasını sağlamak, Azerbaycan’ı Türkiye’de tanıtmak, Türkiye’ye yeni gelen öğrencilere yardımcı olmak ve öğrencileri tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurduklarını söyledi.