Molla Penah Vagifin 300-üncü yildönümü

INDEX-Azerbaycan İnsan sermayesi Geliştirme Merkezinin desteği, Türksoy ve Uşak Üniversitesi’nde eğitim alan Azerbaycanlı Öğrencilerin katılımları ile Uşak Üniversitesi’nde (UU) XVIII yüzyıl Azerbaycan şiirinin ünlü temsilcisi, kamu ve siyaset adamı Molla Penah Vagifin 300-üncü yıldönümü adına tören düzenlendi ve onun hakkında yazılan kitapların tanıtımı yapıldı.
Programda resmi kişiler, yerel toplumun seçkin temsilcileri, Azerbaycanlı öğrenciler, STK ve medya temsilcileri katıldı.
Etkinliğin açılışında Azerbaycanlı Öğrenciler Birliği adına konuşan Ramin Seyidov gelen davetlilere teşekkürlerini arz etmiş ve törenin açılışını yapmıştır.
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Dalqıran, Azerbaycan’ın TÜRKSOY-daki resmi temsilcisi Elçin Qafarlı ve başkaları Molla Penah Vagifin yaşam ve yaratıcılığından bahs etmişler.
Konuşmacılar Molla Penah Vagif yaratıcılığının eşsizliği, şiirlerinin felsefi yapısı, yazı dilindeki akıcılık, onun siyasi ve devlet işlerindeki tarihi faaliyetleri hakkında geniş bilgi vermişlerdir.
Konuşmaların ardından Molla Penah Vagifin hayat ve faaliyetinden bahseden film gösterildi.
Tören sanatsal programla devam etmiş ve Molla Penah Vagife adanan eserler katılımcılara paylanmışdır.