HOCALI FACİASI

1988'de başlayan Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun en korkunç, trajik olaylarından biri, Karabağ'daki en eski insan yerleşimlerinden biri olan Hocalı'da soykırımdır. Hocalı soykırımı, yirminci yüzyılın en korkunç ve en zalim trajedilerindendir.

Hocalı, Khankendi şehrinin 14 km kuzeydoğusunda bir şehirdir.

1992 yılın kanlı gecesine kadar Hocalı' nın nüfuzu 7000'di.

25-26 Şubat 1992 tarihlerinde Ermeni Silahlı Kuvvetleri, Khankendi'de yerleşen eski SSCB'nin 366. motorlu askeri alayı yardımıyla silahsız ve çaresiz Hocalı kentine saldırdı. Öncelikle kent dört tarafta Ermeni birlikleri tarafından kuşatıldı, daha sonra ağır silahlar ve toplarla Hocalı'ya acımasızca saldırıldı, bunun sonucunda kent tamamen alevlendi. Şehrin savunucuları ve yerel halk kaçmaya mecbur kaldı. Kasaba, 26 Şubat sabahı Ermeni işgalciler tarafından işgal edildi.

Antik bir Hocaly gece boyunca yerle bir edildi.

Şehri terk etmek zorunda kalan nüfus, dağlara ve ormanlara kaçtı. Her tarafta silahlı Ermeniler sivillere ateş kurşunları yağdırarak ve onları acımasızcasına katlettiler. Bu soğuk, karlı bir Şubat gecesi çok sayıda insan kaçırıldı ve rehin alındı. Bu vahşetten ormanlara ve dağlara kaçmaya çalışan sivillerin birçoğu soğuktan donarak şehit oldular ... "

Cinayetkar Ermeni birliklerinin vahşeti sonucunda Hocalı halkından 613 kişi öldürülmüş, 487 kişi sakat olmuş, 1275 kişi - yaşlılar, çocuklar, kadınlar esir alınarak akılalmaz Ermeni zulm ve hakaretlerine maruz kalmışlardır. 150 kişinin kaderi hala bilinmemektedir.

Bu bir soykırımdı. Hocalı'da öldürülen 613 kişiden 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'i yaşlıydı.

Hocalı trajedisinde 8 aile tamamen mahv edilmiştir, 24 çocuk her iki evebeyinin ve 130 evebeyinlerinden birini kaybetmiştir.

Bu cinayette 56 kişi vahşice ve acımasızca katledilmiştir. Onlar diridiri yakılmış, başları kesilmiş, derileri soyulmuş, bebeklerin gözleri çıkarılmış, hamile kadınların karnı süngülerle kesilmiştir. Ermeniler cesetlere bile hakaret etmişler ...

Azerbaycan halkı ve devleti, Hocalı trajedisini asla unutmayacak ve unutturmayacaktır.

Bu cinayətdə 56 nəfər xüsusi qəddarlıqla və amansızlıqla qətlə yetirlimişdir. Onlar diri-diri yandırılmış, başları kəsilmiş, üzlərinin dərisi soyulmuş, körpə uşaqların gözləri çıxarılmış, süngü ilə hamilə qadınların qarınları yarılmışdır. Ermənilər hətta meyitləri də təhqir etmişlər…

1 Mart 1994 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyevin alldığı bir karar doğrultusunda Azerbaycan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi 26 Şubat tarihini "Hocalı soykırımı ve ulusal yas günü" ilan etti ve tüm uluslararası örgütler bu konuda bilgilendirildi.

Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev 1 mart 1994-cü ildə bu haqda xüsusi Fərman vermişdir. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Qərarı ilə 26 fevral "Xocalı soyqırımı və milli matəm günü" elan olunmuş, bu barədə bütün beynəlxalq təşkilatlara məlumat verilmişdir.

25 Şubat 1997'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev " Hocalı soykırımı kurbanlarını anma amaçlı sukut dakikası" duyurusu üzerine bir kararname yayınladı. Ülke başçısı her yıl 26 Şubat'ta "Hocalı soykırımı" hakkında ulusa sesleniyor.