Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?
 • Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır.
 • Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde yarar vardır.
 • Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir.
 • Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız.
 • Başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır. Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.
 • Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. Detaylı bilgi için: www.mfa.gov.tr
Türkiye’de eğitim için Azerbaycanlı öğrenciler hangi sınavlara tabi tutulurlar?

Lisans yapmak isteyen öğrencilerin Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları gerekmektedir. Lise Denklik belgesi almış olan yabancı öğrenciler üniversitelerin belirlediği şartlara göre kayıtlarını yaptırabilirler.

Yüksek Lisans Programlarına başvuran adayların, ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sınavına girmeleri gerekmektedir. TOEFL sınavı ile de üniversitelere giriş yapılır.

Detaylı bilgi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (www.meb.gov.tr ve www.osym.gov.tr)

AzeDer’in Faaliyetlerinden nasıl haberdar olacağım?

AzeDer’in tüm faaliyetleri hem internet sitesi, hem de facebook sayfasından

(https://www.facebook.com/pages/Azeder/295552197251188?fref=ts) takip edilebilir.

AzeDer ne zaman kuruldu?

AzeDer resmi olarak Mayıs 2013 tarihinde kuruldu, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren aktif faaliyete geçti.

İkamet Tezkeresi için gerekli belgeler nelerdir?

Uluslararası öğrenciler http://e-randevu.iem.gov.tr/yabancilar/ internet adresine girerek önceden randevu almalı ve verilen randevu tarihinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne (Vatan Cd. Fatih/İstanbul ) giderek işlemlerini başlatmalıdır.

İkamet izni için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:
 1. İkamet Tezkeresi İstek Formu

İnternetten bilgilerinizi doldurunuz ve çıktısını alınız.

 1. 4 adet vesikalık fotoğraf
 2. Geçerli ve uzun süreli pasaportun aslı

(Öğrenim sürelerine paralel geçerli)

 1. Pasaportun fotokopisi

Resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik sürelerini gösteren sayfa

 1. Üniversiteden alınan kayıt/kabul belgesi/ yeni tarihli öğrenci belgesi veya eşdeğer bir belge
 2. Dış temsilciliklerden alınan öğrenim vizesi/Araştırma bursu kapsamındaki öğrenciler için araştırma vizesi
 3. Her yıl resmi gazetede yayımlanan ikamet tezkeresi değerli kağıt bedeli

2013 yılı için bedel 198 TL'dir

 1. Daha önceden ikamet tezkeresi alınmış ise tezkeresinin asli ve işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi
İkamet Tezkeresi nedir? Nasıl alınır?

Türkiye'de yasal olarak ikamet edildiğini gösteren belgedir. Türkiye'de öğrenim görecek tüm uluslararası öğrenciler bu belgeyi almak zorundadırlar. İkamet Tezkeresi, öğrenim görülen şehrin İl Emniyet Müdürlüğü'nden temin edilir. Yurtdışı temsilciliklerimizden alınan öğrenim vizesiyle birlikte, Türkiye'ye giriş yapılan tarihten itibaren en geç 1 ay içinde, öğrenim görülen şehrin İl Emniyet Müdürlüğü'ne müracaat edilir. İkamet Tezkeresi alınmadığı takdirde cezaî uygulamalarla karşılaşılır.

Genel Sağlık Sigortası nedir?

Yabancı uyruklu öğrencilerin, Türkiye vatandaşları gibi, Türkiye'deki genel sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan sigortadır.

Yabancılara Kimlik Numarası veriliyor mu? Şayet veriliyorsa nereye başvurmam gerekir?

Türkiye’de altı aydan fazla ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara kimlik numarası verilmektedir. İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Vize alırken hangi belgeler istenir?

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi)  ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir. Türk Dış Temsilciliklerinden öğrenim vizesi alabilmeniz için Türkiye’de herhangi bir öğretim kurumundan davet mektubu almanız gerekmektedir.

 1. Vize formu
 2. Davet mektubu
 3. 1 fotoğraf
 4. Pasaportun aslı
 5. Vize harcı
Öğrenim vizesi nedir?

Öğrenim görmek üzere ülkemize gelecek uluslararası öğrencilere Dış Temsilciliklerimiz tarafından verilen giriş vizesidir. Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye'ye gelmeden önce, T.C. Büyükelçiliklerine/Konsolosluklarına başvurarak bu vizeyi almak zorundadır.

Azerbaycan vatandaşları vizesiz olarak Türkiye'de kaç gün kalabilirler?

Resmi pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Ayrıca Türkiye'de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye'ye seyahat edecek bütün yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir.

Türkiye’de hangi temsilcilikten vize alınabilir?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden; Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınır.

Yabancı Uyruklu öğrencilerin Üniversitelere kabulü nasıl gerçekleşir?

Her üniversite başvuru ve kabul koşullarını kendisi belirler ve başvuruları değerlendirerek uygun gördüğü öğrencileri kabul eder. Üniversiteler öğrencinin lise ve lisans eğitiminin içeriğini inceler, not ortalamalarına bakar. Bu sebeple, lisans eğitimi alınmak isteniyorsa lise not dökümünün üniversitenin talep ettiği diğer belgelerle birlikte üniversite yetkililerine gönderilmesi gerekir.  Bazı üniversiteler ise başvurulan bölüme ve içeriğine göre belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmasını bekler.

Üniversiteye kayıt için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:
 1. Lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı ile noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
 2. Lise diplomasının, TC Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Türk Dış Temsilciliklerinden alınmış Denklik Belgesinin aslı,

Eğer ülkenizde lise diplomanızın denklik işlemlerini yapmadıysanız, bulunduğunuz ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurunuz. Lise denklik belgeniz yoğunluğa göre 2 iş günü içerisinde sizlere teslim edilecektir.

Detaylı bilgi için, yabancı uyruklu öğrenciler, kayıt yaptırmak istedikleri üniversitelerle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 1. Adayın lisede aldığı dersleri, notlarını ve genel not ortalamasını gösterir, lise müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi not döküm belgesi (transkript) ile Türkçe tercümesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği,
 2. Öğrenim Vizeli Pasaportun kimlik bilgilerini ve geçerlilik süresini gösteren sayfalarının ve Türkçe tercümesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği,
 3. Varsa, uluslararası geçerliliği olan Yabancı Dil Belgesinin ve Türkçe Yeterlilik Belgesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği,
 4. İkametgâh Belgesi

Üniversite kaydı olmadan öğrenci emniyet birimlerinden ikamet izni ve dolayısıyla ikamet belgesi alamayacağından ikamet belgesi kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili birim öğrenci bürosuna teslim edilmelidir.

 1. Sekiz adet 4,5×6,0 cm ebadında fotoğraf

Son altı ay içinde, ön cepheden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.